Travelfocus
3komentáře

Dovolená v Egyptě – za dugongem, želvami i delfíny

Dovolená v Egyptě – za dugongem, želvami i delfíny
zmenšit písmo zvětšit písmo velikost písma vytisknout stránku

S „velkou trojkou“ zvířecích obyvatel Rudého moře jsem se setkal již na přelomu roků 2012 a 2013. Možnost fotografovat tato zvířata ve volném prostředí mě tenkrát oslovila natolik, že jsem se na jih Egypta vrátil hned třikrát. V červnu 2013 to bylo v podobě mořského safari, v srpnu 2013 potápění ze břehu v oblasti Marsa Egla a nedávno jsem zkombinoval potápění ze břehu s pobytem na lodi.

[text & foto Václav Krpelík] 

-003

Jelikož šlo o cestu na jih, bylo mi hned jasné, na jaké lokality se tam chci zaměřit. Egypt znám za ty roky potápění velmi dobře a tak jsem se to rozhodl „vychytat“ a pečlivě zvolit ubytování.

 

[trefa do černého]

 

Hned po příjezdu našeho poznávacího zájezdu do Egypta jsme se vydali do 10 minut vzdálené zátoky Marsa Mubarak. Vlezeme do vody, uplaveme prvních 50 metrů směrem k místu, kde jsem v roce 2012 nafotil dugonga a prásk přímo do dugonga!

-001

Neuvěřitelné. Někdo na jihu stráví měsíce, dugonga neuvidí a my do něj stejně jako v roce 2012 v Marsa Mubarak narazili při prvním ponoru. Se zapadajícím sluncem jsem se pak ještě vydal ke korálovým útesům na okraj zátoky nafotit „dampled light“ (paprsky lámající se při západu/východu slunce do moře) a opět klika. Na útesu v tu dobu totiž zrovna hodovala kareta obrovská obklopená několika korálovými rybkami.

-006

Zaujatá večerní hostinou si mě vůbec nevšímala a tak jsem ji dokázal nakomponovat mezi sebe a slunce. Kombinace lehce osvícené želvy v popředí, tmavého korálového útesu v okolí a v pozadí se lámajících paprsků zapadajícího sluníčka vytvořila fantastické fotografické podmínky.

 

[Sataya reef]

 

Sataya reef je jedna z mála lokalit na světě, kde si člověk může volně zašnorchlovat s desítkami volně žijících delfínů. Pro milovníka přírody ideální dovolená v Egyptě! Delfíni několik kilometrů dlouhý útes využívají k odpočinku, páření a všelijakým radovánkám, takže se jich tu často sejdou desítky až stovky. Díky tomu, že zrovna neloví, se k nim fotograf může dostat opravdu velmi blízko (metry až centimetry).

-007

Obrovskou výhodou tohoto útesu je jeho vzdálenost od civilizace a také velikost. Díky vzdálenosti je mimo dosah běžných výletních lodí (ochrana před davy hotelových turistů) a díky velikosti nemůžou úřady aplikovat stejné kontrolní mechanismy jako v komercí zlikvidovaném Shaab Samadai (Dolpin House), který je kousek od Marsa Alam.

-004

Hned jak jsme na reefu zakotvili, objevilo se za zádí lodě stádečko asi čtyřiceti delfínů. Jen v pěti jsme šli za nimi do vody a tak delfíni neměli tendenci před námi utíkat. Někdy nás nechali plavat uprostřed jejich stáda a jindy si dokonce začali s námi hrát. Zjistil jsem, že pomáhá točit se dokolečka nebo se k delfínům trochu potopit a udělat pár otoček. To delfíny často zaujalo natolik, že připluli na dosah ruky a začali se točit spolu se mnou.

-005

Takto jsme se s delfíny v průběhu dvou dnů potápěli čtyřikrát. Měli jsme na ně prostě štěstí. Na posledním ponoru se k nám přidal dokonce jeden obrovský delfín tuponosý, což je na této lokalitě opravdu vzácnost!

 

[co říct závěrem?]

 

Dovolená v Egyptě to byla dokonalá. Fotografování želv, delfínů a dugonga byl fantastický zážitek, který mě nabil energií na dlouho dopředu a je jasné, že to nebude trvat dlouho, než se do Rudého moře zase vrátím.

3 komentáře k Dovolená v Egyptě – za dugongem, želvami i delfíny

 1. Eleonóra Lukáčová 13.7.2015 na 14:17

  Vážený pane Krpelík,

  píšu Vám ze Slovenska. Teptve dnes jsem objevila časopis “ Travelfocus“ a Váš článek. Moc krát Vám děkuji za Vaše sdílení a pro mně osobně i důležité informace. Delfíny jsou mojí láskou od mých 16- let, a je to tedy dlouhá “ love story“.
  O Sataya reefu jsem měla poslední informaci z jednoho časopisu o potápění vydaného cca před 2 roky. Šlo o svědectví 2 potápěčů z ČR, kteří připluli do Sataya reef-u a zjistili, že laguna je prázdná – tedy že ji delfíny opustili. Bylo to pro ně pochopitelně bolestné zklamání. Prosím, víte o tom něco?
  Píšu Vám dnes také proto, že hledám v ČR nadšence, kteří sa zajímají o delfíny a také DAT./ Delfíny asistovanou terapii/.
  Pokud budete mít čas a chuť mi odepsat, můžete mně kontaktovat na mé e- mailové adrese: elinor777@gmail.com

  Předem Vám děkuji za Vaši odpověď!

  MUDr. Eleonóra Lukáčová
  Spišská Nová Ves
  SR

  Odpovědět
 2. Michalos 28.2.2017 na 13:52

  Egypt je jedním z nejdostupnějších potápěčských rájů na zemi, nepočítám-li dalekou exotiku samozřejmě. Zajímavých je určitě i pár tipů kam do Egypta.

  Odpovědět
 3. Martin 2.4.2017 na 1:41

  Nevíte jak se jmenují ty zlaté rybky, které plavou vedle Dugonga? Nikde jsem jejich jméno nemohl najít.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *