Travelfocus
žádné komentáře

Etiopie – festival tisíce vášní

Etiopie – festival tisíce vášní
zmenšit písmo zvětšit písmo velikost písma vytisknout stránku

Jezdci na koních v leopardích kůžích, hlasitý zpěv, divoké zvuky bubnů a prach vířící se pod tíhou tisíců dusajících bosých nohou. I takový je jeden z nejznámějších etiopských festivalů Thousand Star.

[text & foto Petr Polák]

1_Festival,_Arba_Minch_-_opravy

O festivalu, který se ve Arba Minch koná pravidelně každý rok (i když nemá dlouhou tradici), jsem se dozvěděl úplně náhodou při svém prvním pobytu ve městě.

 

[město ze dvou částí]

 

Arba Minch je rozděleno na dvě části asi čtyři kilometry dlouhým kopcem. Sikelu a Sechu, jak se poloviny města nazývají, patří k těm turisty více navštěvovaným místům v Etiopii. Mohl jsem být zhruba tak kilometr a půl od hotelu, když vedle mě prudce zabrzdil autobus a jediná zbylá cestující mě plynnou angličtinou nahnala dovnitř.

34,_-_opravy

Mladá zdravotní sestra Cahay pocházela z kmene Hamerů a právě se vracela z Addis Ababy. Okamžitě mě začala plísnit, že procházet se po venku s bílou kůží na zádech je v těchto končinách a pozdních hodinách pořádné riziko. V září tu prý při oslavách millenia (Etiopané mají totiž jiný čas i kalendář, proto slavili nové tisíciletí až loni) přepadli a zle pobodali kvůli penězům nějakého turistu. Autobus nás vysadil poblíž nádraží a já se Cahay nabídl, že jí aspoň pomůžu s taškou.

31_-_opravy

Malý, hliněný domeček, ve kterém bydlela se svou babičkou, byl asi patnáct minut cesty. Večer měl pro mě ještě jedno překvapení – koňskou přehlídku. Ta se koná pokaždé v předvečer zahájení festivalu. Během ní projíždějí desítky jezdců se zapálenými loučemi a oblečeni do leopardích kůží celým městem ze Shechy až na stadion.

 

[láskyplná Cahay ]

 

Na Cahay, která se sem do Arba Minch se přistěhovala před pár lety z jedné vesnice v okolí Turmi, bylo poznat, že je odkojená divočinou. Ze života v civilizaci nedělala příliš velkou hlavu. Hlasité posmrkování, plivání a pití vody přímo z kohoutku jí nebylo vůbec cizí. Jednu chvíli jsem si prohlížel obrázky na stěnách domečku, a když jsem se otočil, stála přede mnou nahá a vyzývala mě k milování.

21_-_opravy

Byla krásná, ale neměl jsem zájem posunout náš vztah do jiné, než přátelské dimenze, i když ona by očividně ráda. Abych celou scénku zamluvil, začal jsem se vyptávat na program festivalu. Musel jsem Cahay neustále popohánět, chtěl jsem být na stadionu včas. Během snídaně jsem se dozvěděl, jak se kdysi seznámila s Italem, a tak aniž by věděla, co to znamená, pořád opakovala vafancullo (což v italštině znamená poslání do oněch míst). Myslela si, že je to pozdrav. Když jsem jí později objasnil pravý význam tohoto slova, nechtěla mu věřit. Začátek festivalu měl zpoždění a Cahay se mohla zbláznit. Vafanculla jsem nestačil počítat. Prý jsme si ještě mohli v klidu doma vypít čaj.

 

[thousand star]

 

Festival od samého začátku probíhal za přísného dozoru policie a vojáků. Na stadion bylo postupně puštěno 80 kmenů a skupin ze všech koutů země, které předváděly tradiční tanec typický pro jejich kmen či oblast. Někteří byli oblečení v šatech barevných, druzí bílých, další jen v kůžích z různých zvířat a ozdobeni širokými náramky na nohou, rukou a pažích a náhrdelníky a čelenkami z barevných korálků.

13,_-_opravy

Muži většinou třímali dlouhé oštěpy a dřevěné štíty. Nechyběli ani příslušníci kmene Karo a obávaných Mursi. Divoká hudba byla hrána na všemožné nástroje, trubky vyrobené ze dřeva, kovu či kravích rohů. Vstupné se neplatilo a na stadionu se mačkalo několik tisíc lidí. Odpolední program zahájila koňská přehlídka. Květy a pruhy z barevných látek krásně ozdobení koně zběsile létali po stadionu a jejich jezdci házeli oštěpy jeden přes druhého.

9,_-_opravy

Kvůli již zmíněnému napadení turisty během oslav tisíciletí byla domácí část obecenstva oddělena od nás, turistů. Nešťastné, ale asi jediné možné, účinné řešení z hlediska naší bezpečnosti. Asi dvoumetrový pás volného prostoru byl střežen policisty a vojáky, kteří nemilosrdně, tvrdými ranami svých dřevěných holí, trestali každý pokus místních o přiblížení se k podiu. I když jsem byl úplně vepředu a od podia jen pár metrů, dobrý výhled jsem neměl. Kazila mi ho přítomnost televizních a novinářských štábů. Zkoušel jsem se prodrat mezi ně, ale byl jsem odehnán s tím, že vymezená plocha je určena pouze pro média.

7_Arba_Minch,festival_-_opravy

Nastala chvíle pro improvizaci. Zašel jsem za organizátory festivalu, představil se jako Pavel Novák, novinář na volné noze píšící pro deník Kaktus a požádal o povolení do první řady mezi ostatní media. Vyplnil jsem dvoustránkový formulář a dostal křiklavě zelený nalepovací pásek okolo zápěstí, opravňující mě ke vstupu přímo před podium. A hned to bylo jiné. Cítil jsem se sice trošku provinile, že jsem do dotazníku uvedl smyšlené údaje, na druhou stranu jsem si však říkal, že mě Etiopané ošidili tolikrát, že si tímhle nemusím zatěžovat svědomí.

6_-_opravy

Na konci dne jsem křečovitě sevřel tašku, přitiskl si ji co nejvíc na tělo a pomalu se dral ven. Cahay šla se mnou a pilně odháněla dotírající mládež. Chtěl jsem ji za všechno, co pro mě během těch pár dní udělala, pozvat na večeři, ale ona by radši něco jiného. Z toho jsem se vyvlékl a šel do hotelu. Byla zklamaná, rozloučili jsme se jen letmo. I takovéto zážitky přináší putování po Africe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *