Travelfocus
9komentáře

Florida – na pobřeží žraločích zubů

Florida – na pobřeží žraločích zubů
zmenšit písmo zvětšit písmo velikost písma vytisknout stránku

Florida je pověstná svými luxusními letovisky, obrovským Disneylandem a startovacími raketovými rampami na Cape Canaveralu. Tento poloostrov v sobě skrývá i nespočetné přírodní krásy, ke kterým patří teplé prosluněné pláže okolo Miami i žraloci brázdící tamní mořské vody už odpradávna.

[text & foto Kateřina a Miloš Motani, motani-photography.com]

b41-2978mar Kopie d

Je právě prosinec a v moři na Miami Beach je voda teplá jako ve vaně. Našlapování do jemného světle okrového písku hřeje a příjemně lechtá do chodidel. Noříme se do hlubokých bažinatých cypřišových pralesů, šlapeme okolo vodních nádrží či mangrovníkových porostů, a nestačíme žasnout nad bohatostí rostlinné a živočišné říše.

 

[kam na žraločí zuby]

 

Vodní kanály jsou plné několikametrových aligátorů a v ramenech s vyvěrajícími teplými prameny si lebedí baculaté neohrabané ochechule. Z ohromného počtu ptáků bezpečně poznáváme různé druhy volavek, lžičáky, kormorány, anhigy, pelikány a všudypřítomné racky. Po břehu si vykračují ibisové s tenkými zahnutými zobáky, zatímco nad mršinou posedávají černě zbarvení kondoři krocanovití s jasně červenou hlavičkou. Sytě zelená barva bující vegetace se střídá s temně modrou barvou mořské i sladké vody. Připadáme si místy jako ve skutečném ráji.

a27-2859mar Kopie d

Z krátkého odstavce v německém časopise se dozvídáme, že s trochou štěstí se dají na západním pobřeží floridského poloostrova najít zkamenělé žraločí zuby. Jedeme tam a na místě si za pár dolarů pronajmeme jednu drátěnou síťku. Navíc si od zkušeného, snědě opáleného, lovce, pronajímatele sítěk a prodejce zkamenělých žraločích zubů v jedné osobě, necháváme vysvětlit, jak se takové zuby vlastně „loví“.

 

[první nálezy]

 

Pláž Caspersen Beach vypadá na první pohled docela nevinně. Klidné moře lemuje světle okrový písčitý břeh. Jednotvárnost narušuje jen dlouhé dřevěné molo. Při druhém pohledu si všímáme, že se mezi vyplavenými drobnými světlými škebličkami něco černá. Skláníme se k zemi a o chvíli později už v dlani držíme několik pórovitých kamenných kousků. Není pochyb, jedná se o fosilie nějakých kostí. S nadšením se pouštíme do vlastního lovení. V místech, kde se převalují vlny, nabereme sítem trochu štěrku, a pak ho začneme důkladně ve vodě promývat. Jemný písek se vyplaví a uvnitř zůstávají jen samé větší kousky.

a27-2921mar Kopie d

Za nějakou chvíli nám v síti uvízne i první, černě zbarvený žraločí zub velký skoro dva centimetry! S vervou pokračujeme v našem lovu a do igelitového pytlíku pečlivě ukládáme každý zajímavý vzorek. Zapomínáme na hlad, tak jsme do sběru zabraní. A tak se nám postupně hromadí zkameněliny staré přibližně patnáct až dvacet pět milionů let.

 

[čelist samý zub]

 

Žraloci se vyskytují na Zemi už dobrých tři sta padesát milionů let. Prastaré druhy vymřely a na jejich místě se objevili žraloci, jak je známe dnes. Poslední přeměna se udála na konci třetihor, a to přibližně před dvaceti pěti miliony lety. Žraloci patří do samostatné třídy paryb (Chondrichthyes). Podpůrný skelet i mohutná čelist je tvořena tvoří pouze zvápenatělou želatinovou chrupavkou. U masožravých druhů (existují i býložraví žraloci) je chrup osázený nejméně pěti řadami ostrých zubů v horní i dolní čelisti. První viditelná řada slouží k trhání a řezání masa. Náhradní zuby jsou sklopené směrem dovnitř a obnova jednotlivých opotřebovaných či vylomených zubů probíhá u každého druhu v jiném časovém intervalu – u některých už během týdne, u jiných za několik měsíců. Žralok tygří je například během deseti let schopný vyprodukovat až neuvěřitelných dvacet čtyři tisíc zubů!

b37-2851mar Kopie d

Na povrchu je zub potažen vrstvičkou lesklé hladké skloviny a jejich tvar bývá buď trojúhelníkovitý, špičatý nebo válcovitý. Různý tvar zubů a jejich jemné pilování je pro daný žraločí druh zcela typické. Samotnou čelist k ostatnímu skeletu drží pouze měkké tkáně. Při útoku na velkou kořist se spodní čelist posune směrem dozadu. Rypec se pak spolu s horní čelistí zvedne a tlama se maximálně rozevře. Žraločí zuby obrácené směrem dovnitř a připevněné na vnitřní stranu čelisti pevnou vazovitou tkání se při tomto bleskovém pohybu vztyčí a zařežou se do kořisti. Pokožka žraloků je pokryta drobnými plakoidními šupinami, které tvoří drsný povrch zvířete. Když pohladíte žraloka, je pocit podobný, jako byste pohladili smirkový papír. Různý tvar šupin, jejich velikost a uspořádání, jsou charakteristické pro každý žraločí druh. Fosilní zuby se nenacházejí pouze na plážích, ale je známo i několik nalezišť přímo na souši.

 

[hon na žraloka]

 

Na pláži okolo Venice se dají nalézt zuby hned několika druhů žraloků. Některé je možné velmi snadno rozpoznat i podle jednoduchého klíče, který získáváme spolu se zapůjčenou kovovou síťkou. U jiných je potřeba už odborník. Tak například snadno rozeznáváme zuby žraloka tygřího (Galeocerdo cuvier), které jsou trojúhelníkovité a silně zploštělé. Velmi typický je jejich na stranu ubíhající hákovitý tvar. Ostré hrany vykazují po obou stranách výrazné pilování, které je směrem ke kořenu ještě zřetelnější. Zuby žraloka Hemipristis serra jsou také trojúhelníkovité, silně zploštělé a výrazně ubíhající na bok – nejsou však hákovitě zalomené jako u žraloka tygřího. Po celé hraně je také vidět výrazné pravidelné vroubkování.

a28-3081mar Kopie d

Žralok písečný (Carcharias taurus) má na rozdíl od předchozích dvou druhů špičaté tenké dlouhé zuby výrazně zahnuté dovnitř do tlamy, které nemají žádné pilování. Kostní kořenová část je tvarovaná do výrazného písmene „U“. Z kostní báze vyčnívají ještě dva typické zašpičatělé hrbolky připomínající malé zoubečky, které ale mohou někdy chybět. Žralok mako (Isurus oxyrinchus) se chlubí také špičatými a dlouhými zuby. Jsou však masivnější, rovnější a vesměs směřují mírně do boku. Postranní hrbolky na zubní bázi u tohoto druhu chybí.

b41-2985mar Kopie d

Snad každý lovec však ze všeho nejvíce zatouží pro zubu dnes již vymřelého žraloka Carcharocles megalodon (dříve Carcharodon megalodon), který je příbuzný současnému žraloku bílému. Současná věda předpokládá, že tento pravěký druh dorůstal velikosti v průměru 12-14 metrů, největší jedinci dosahovali délky až osmnáct metrů. Z megalodona jsou zachovány vesměs jeho velké trojúhelníkovité zuby. Sklovina vykazuje výrazné podélné rýhování. Hrany zubů jsou oproti žraloku bílému jemně vroubkované. Kostní část je velmi mohutná a znatelně prohnutá do roztaženého písmene „U“. Ty největší nalezené zuby měří až osmnáct centimetrů. V několika pramenech nacházíme dokonce velmi zajímavá svědectví o tom, že tito obrovští pravěcí žraloci ještě doposud brázdí temné mořské hlubiny. Očití svědkové útoků, nálezy „čerstvých“ vylomených dvaceticentimetrových zubů zaseknutých ve troskách lodí, podivná hromadná úmrtí kytovců, to vše nahrávají spekulacím o jeho existenci. Mnozí vědci se na možné přežití megalodona do dnešní doby dívají dost skepticky. Vždyť podivný, planktonem se živící žralok velkoústý (Megachasma pelagios), žijící převážně v hloubce sto padesáti metrů, byl objevený docela nedávno – v roce 1976. Protože jsme velmi otevření ke všem záhadám, tak i my na doposud žijícího „superžraloka“ věříme.

b38-2857mar Kopie d

Zuby žraloka bílého (Carcharodon carcharias) jsou v této oblasti kupodivu poměrně vzácné. Žralok bílý má velké trojúhelníkovité a silně zploštělé zuby. Hrany jsou téměř rovné a po obou stranách vykazují nápadné a pravidelné pilování. Nacházíme zuby všelijaké – hákovité zuby žraloka tygřího, tenké zahnuté zuby žraloka písečného a dokonce i tři a půl centimetru velký zub žraloka ostronosého, který je naší chloubou. V síťce nám uvíznou ještě spousty “těžko určitelných” druhů, ale Carcharocles megalodon ne. Na ty je snad potřeba i kus obrovského štěstí nebo nějaký ten „fígl“ při hledání, možná tajné naleziště.

 

[co se dá ulovit?]

b49-5603mar Kopie d

Sbíráme nejdříve všechno, i drobotinu. Kromě žraločích zubů a šupin se dají na Caspersen Beach ulovit ještě další, neméně zajímavé černě zbarvené zkameněliny. Dozvídáme se, že prapodivné zubaté tyčinky jsou fosilní jedové trny rejnoka. Stejně tak nacházíme z rejnoka několik vroubkovaných ústních destiček. Údajně se na pláži sem tam podaří nalézt také barakudí a aligátoří zuby. Nám sice ne, ale místo nich naši drahocennou sbírku zhodnocují tři aligátoří šupiny. Dokonce se nám podařilo najít i pár černých úlomku fosilního želvího krunýře. Později se setkáváme i s uloveným žralokem kladivounem, kterému dáváme zpět svobodu. Uprosili jsme totiž rybáře, aby ho pustil. „Lov“ žraločích zubů byl obrovským zážitkem a jako vzpomínka na něj nám zůstaly nalezené fosilní trofeje.

9 komentáře k Florida – na pobřeží žraločích zubů

 1. China 18.7.2016 na 11:31

  I really wish there were more arielcts like this on the web.

  Odpovědět
 2. Donald:Wow are you dense. I’m not “hitting” on Bees. It’s called sarcasm. That may escape a man of your age as I’m sure you’re only exposure to humor is The Andy Griffith Show reruns. I stated I didn’t like her then proceed to “hit” on her. A less dense individual would have picked up on the sarcasm. But after all it’s you we’re talking about so………Reply

  Odpovědět
 3. http://pilulesenligne.men/ 9.8.2016 na 13:10

  Guys,I have jailbroken my first gen iphone through winPwn 2.0.1 and have lots of apps installed from Cydia and installer.Just wanna know if I winPwn to 2.0.2 will I loose all my apps??? and have to reinstall em! Thats gonna take my ages… eeks!Also the 5 icon dock has to be removed prior to PWN??I understand that apps downloaded from App store can be restored by backup in itunes.please clarify?

  Odpovědět
 4. http://gotourl.pw/jav68.tv 24.9.2016 na 3:15

  Thanks for sharing your interpretation of the scriptures. I don’t believe in this old convenient and this new convenient. Someone made that up and everybody believed it. I believe that there were people who believed they were the chosen people who wrote things down that we today call scripture.

  Odpovědět
 5. http://www./ 23.10.2016 na 10:08

  Pues sí, Àngels, también está Krauss. Hoy ni Piniella ha aparecido por este antro. Es comprensible, con buen tiempo es una hora todavía muy aprovechable para estar fuera.Bueno, pues ya llevas dos.

  Odpovědět
 6. Shana 12.9.2019 na 1:29

  Would you be interested in an advertising service that costs less than $39 per month and sends tons of people who are ready to buy directly to your website? Send a reply to: lily5885mil@gmail.com and I’ll send more details.

  Odpovědět
 7. Ronny 27.11.2019 na 18:19

  Looking for fresh buyers? Get thousands of keyword targeted visitors directly to your site. Boost revenues super fast. Start seeing results in as little as 48 hours. For more info write a reply to: leo6843will@gmail.com

  Odpovědět
 8. Kelvin 21.12.2019 na 5:12

  Trying to find effective advertising that isn’t completely full of it? I apologize for sending you this message on your contact form but actually that was kinda the point. We can send your ad copy to websites through their contact pages just like you’re reading this note right now. You can target by keyword or just start mass blasts to websites in the country of your choice. So let’s assume you want to send a message to all the web developers in the USA, we’ll grab websites for only those and post your advertisement to them. Providing you’re advertising a product or service that’s relevant to that niche then your business will get awesome results!

  Write a quick note to muhammad2435tay@gmail.com to get info and prices

  Odpovědět
 9. Bertie 22.1.2020 na 1:05

  Looking for effective online marketing that actually gets good results? I apologize for sending you this message on your contact form but actually that was the whole point. We can send your ad message to sites via their contact pages just like you’re receiving this ad right now. You can target by keyword or just fire off bulk blasts to sites in the location of your choice. So let’s say you need to push through an ad to all the plumbing companies in the United States, we’ll grab websites for only those and post your ad text to them. As long as you’re promoting a product or service that’s relevant to that business category then you’ll get an amazing response!

  Shoot an email to alfred3545will@gmail.com for the full details

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *