Travelfocus
komentář

Mull – zapomenutý skotský ostrov

Mull – zapomenutý skotský ostrov
zmenšit písmo zvětšit písmo velikost písma vytisknout stránku

Jedinečná scenérie horských vrcholků, které se doslova dotýkají mraků, nádherné zelené planiny zalité sluncem i deštěm, tajemné hrady i zvláštní přírodně vytvořené tunely na pobřeží – to je charakter skotského ostrova Mull, jenž je stále dobře utajenou perlou mezi ostrovy ležících v souostroví Vnitřních Hebrid.

[text & foto: Daniel Pečeňa]

mull 11

Cesta na ostrov Mull začíná ještě na pevnině v malém rybářském městečku Oban, odkud pravidelně vyplouvá řada trajektů, které tvoří důležitou součást místní dopravy. Oban (gaelsky Malá zátoka) je neoficiálním hlavním městem West Highlands (Západní Vysočiny) a nabízí několik atrakcí. Dominantu města tvoří rozsáhlá věž McCaig’s Tower tyčící se na kopci nad městem. Tato věž nápadně připomíná římské Koloseum a tímto vzhledem přitahuje zraky každého návštěvníka. Stavba byla uskutečněným snem viktoriánského bankéře Johna Stewarta McCaiga, který jí vtiskl sociální charakter, protože na ní zaměstnával kameníky ze širokého okolí až do své smrti. Zajimavostí jistě je, že věž nikdy neplnila žádnou zvláštní funkci a dodnes slouží jen jako monument rodiny McCaigů. Z místního přístavu lze také zorganizovat vyjížďku za kolonií tuleňů na břehy ostrovu Kerrera. Ten však neslouží jen tuleňům, ale i samotnému městu, které kryje před bouřemi ženoucím se z otevřeného moře.

 

[konec světa]

 

Plavba přes průliv na Mull trvá necelou hodinu. Pokud zrovna neprší, což ve zdejších končinách není nic neobvyklého, je dostatek času k tomu, aby člověk ocenil vizuální kouzlo rozmanitých ostrůvků s majáky, či hrady kolem kterých trajekt na své trase proplouvá. První mojí zastávkou na Mullu je vesnička Craignure. Odtud je nejlepší se vydat k hradu Torosay Castle nebo ještě dál na jih k Duart Castle. Tento hrad (kdysi patřil Mclean klanu – dřívějším pánům ostrova) byl vybudován v roce 1360 a patří mezi nejstarší obývaná sídla v celém Skotsku. Stavba je velmi impozantní a zvlášť vyniká ve světle zapadajícího slunce. Zajímavostí je, že za velmi jasného dne lze prý z jeho střechy spatřit nejvyšší horu Británie, Ben Nevis (vzdušnou čarou přibližně 60 mil). V bezprostředním okolí hradu se mi taktéž naskýtá možnost pozorovat jeleního samce s rodinou při přeskakování plotů oddělující jednotlivé pozemky.

mull 08

Autobusem odjíždím do Fionnphortu, nejzápadnějšího kouta ostrova. Cestou po úzké silnici (každou míli je silnice mírně rozšířena tak, aby se dvě vozidla mohly vyhnout) se člověk nemůže nabažit sytě zelených planin, horských scenérií nebo padajících vodopádů a lochů (jezer), v nichž se zrcadlí tato nádhera. V západní části ubývá stromů a na konci jsou k vidění pouze holé skalnaté kopečky připomínající konec světa.

mull 04

 

[příchod křesťanství]

 

Přes průliv zvaný Iona leží v dohledu i stejnojmenný ostrov. A i když je pouze 6 km dlouhý a 2 km široký, sehrál velkou roli v historii skotského lidu. V roce 563 se sem přeplavil Svatý Kolumba z Irska, který zde spolu s dvanácti dalšími mnichy založil opatství. Odtud pak mniši putovali pohanským Skotskem, aby rozsévali křesťanskou víru a zakládali nové kostely. Po své pouti se ale vždy vraceli zpět na svou „základnu“ na Ioně. V průběhu věků se tato oblast musela potýkat s nájezdy Vikingů, kteří dominovali ostrovům ve Vnitřních Hebridách až do 12. století.

mull 05

 

[unikátní přírodní tunely]

 

Carsaig Arches jsou přírodní obloukové tunely vulkanického původu. Avšak dostat se k nim není až tak jednoduché jak se na první pohled může zdát. Stezka vede drsným terénem podél pobřeží, kde je „rozsypáno“ velké množství balvanů. Návštěvník si také musí dát dobrý pozor na rychlý příliv, který může nepříjemně překvapit a zatopit stezku. Cíl v podobě čedičových tunelů s pravidelnými hranatými sloupci, ale stojí za námahu. Na cestě se lze potkat s jinými turisty velmi zřídka a je spíše pravděpodobnější, že narazíte na divoké kozy s nezvykle dlouhými rohy nebo na orla lovícího na moři.

mull 02

Na zpáteční cestě hledám jeskyni Nun’s cave (Jeskyně jeptišek), kde se rozhoduji přespat. Stejný nápad měli i dva angličani, které v jeskyni potkávám. Dave a Sean mě zvou dále a vysvětlují, že právě ve Skotsku tráví svou aktivní dovolenou a mezi ostrovy jezdí na svých kajacích, které zanechali opodál. Večer z nich potom vytahují neuvěřitelné množství jídla a „picknick“ je na světě. Jeskyně je zajímavá i tím, že se blízko u vchodu stále nalézají starověké motivy vytesané do skály. Jeskyně dříve sloužila jako obydlí i jeptiškám (odtud jméno), které byly nuceny uprchnout z ostrova Iona před pustošícími Vikingy.

mull 07

Navzdory tomu, že ostrov Mull vyniká především svou krajinou, může se tu člověk pozastavit u typicky britské telefonní budky umístěné uprostřed husté zeleně, nebo u letadla „ukotveného“ spolu s loďkami na břehu Lochu Spelve. Věci spojené s technickým pokrokem lze objevit v panenském koutu západního Skotska a tento kontrast nám může pomoci uvědomit si odlehlost naší civilizace od světa přírody.

komentář k Mull – zapomenutý skotský ostrov

  1. Misa 15.1.2017 na 17:36

    Dobry den, chtela bych vas poprosit o informaci… pokud si jeste vzpomenete, dokazete odhadnout kolik lidi by se na noc pohodlne veslo a ulozilo ke spanku v jeskyni jeptišek? Dekuji za odpoved.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *